Centrinio rakto sistema. Kas tai?

Kiek durų yar Jūsų biure, name, sodyboje? O kiek reikia raktų norint visas jas atrakinti? Dažniausiai pasitaiko, kad kiek durų pastate ar keliuose pastatuose, tiek reikia ir raktų norint rakinti visas duris. Norint patekti į kelias patalpas, reikia tureti ir kelis raktus, kurie rakina konkrečias duris. Šiandien daugelis iš mūsų vaikšto su dideliu raktų ryšuliu, kuris yra sunkus, nepatogus ir drąsko kišenes. Visus šiuos nepatogumus galima išspręsti Centrinio (karališko) rakto sistemos pagalba.

Su centrinio rakto sistema žmogus gali atrakinti visas jam priskirtas duris vienu raktu. Pavyzdys: atejus į darbą su raktu atsirakinsite pagrindines įėjimo ir savo kabineto duris. Kitas bendradarbis taip pat su savo raktu galės atsirakinti įėjimo ir kito kabineto duris. Firmos vadovas vienu savo raktu galės atrakinti pagrindines įėjimo duris, savo kabineto duris bei visų kitų kabinetų ar patalpų duris. Valytoja ar apsaugos darbuotojas su vienu raktu taip pat galės patekti į visas reikalingas patalpas.

Pagrindinė spynos funkcija – saugoti patalpą ir joje esantį turtą. Daugelis darbuotojų nerakina kabinetų, kadangi niekas nebeatsimena kur koks raktas, dalis raktų iš viso dingę ir panašiai, o kiekpadaryta vieno ar kito rakto kopijų – išvis neaišku. Kol neatsitinka bėda, žmonės nesusimąsto, kokios svarbios informacijos gali būti pas juos ant stalo ar kompiuteryje. Centrinio rakto sistemos dėka turėtumėte tik vieną raktą visoms durims užrakinti / atrakinti, todėl juo patogu naudotis pagal pagrindinę paskirtį – apsaugoti viduje esantį turtą.

Centrinio rakto sistema gali apjungti skirtingus užraktų tipus: biuro ir būsto duris, vartelius, pašto dėžutes, pakabinamas spynas ar net ir šarvuotas duris – kitaip sakant visiems šiems skirtingiems užraktams atrakinti bus vienas raktas.

Pagrindinės Centrinio rakto sistemos naudos:

Norimas saugumo lygis pasiekiamas vos kelių raktų pagalba;
Patogu – visas priskirtas duris galima atrakinti/užraktinti vienu raktu;
Supaprastina organizaciją;
Įmanona tiksliai apibrėžti, kas prie kurių zonų turi prieigą;
Visi spynų tipai (centrinės įėjimo durys, kabineto durys, pašto dėžutė, pakabinama spyna, garažo vartai) rakinami tuo pačiu vienu raktu.

Paveikslėlyle pateikiamas Centrinio rakto sistemos pavyzdys:
Centrinio rakto sistema biurų pastate, kuriuo naudojasi dvi kompanijos UAB „Nr1” ir UAB “Nr2”
GHS – pagrindinis sistemos raktas rakinantis visas pastato dalis (pvz apsaugos darbuotojui arba aptarnaujančiam personalui – valytojai)
HS1 – raktas skirtas UAB „Nr1” jis rakina visas duris patalpų, kuriomis naudojasi ši įmonė. (tai galėtų būti Direktoriaus raktas)
1GS1 -  raktas rakinantis pagrindines įėjimo į bendras UAB „Nr1” patalpas duris, taip pat prdavimo skyriaus, techninio personalo duris.
1GS2 – raktas rakinantis pagrindines įėjimo į bendras UAB „Nr1” patalpas duris, taip pat pagrindines administracijos skyriaus, pašto dėžutės, bendros virtuvės, bei dokumentų saugyklos duris (pvz skirtas vyriausiai įmonės administratorei). 
HS2 – raktas skirtas UAB”Nr2” savininkui, jis rakina visas duris , kuriomis naudojasi ši įmonė.
2GS1 – raktas rakinantis pagrindines įėjimo į bendras  UAB „Nr2”  patalpas duris, taip pat technikos bei serviso personalo patalpos duris, kaip pvz skirtas technikos bei serviso skyriaus darbuotojams.
2GS2 - pagrindines įėjimo į bendras UAB „Nr2” patalpas duris, bendras administracijos, pardavimų skyriaus duris, kaip pvz skirtas pardavimo skyriaus darbuotojams.

Palyginti