Kaip padidinti Jūsų šarvuotų durų saugumą?

Pastaruoju metu vos ne kasdien DREMLER ofise sulaukiame skambučių ar vizitų žmonių, nukentėjusių nuo vagių. Apvagiami butai, nuosavi namai. Dažniausiai įeinama įveikus durų spynas – tai padaroma subtiliai, iš išorės net nesimato. Paskutinis atvejis, kai buvo apvogta jauna šeima: vyras užsienyje, žmona išvyko vienai parai, o grįžusi nieko net neįtarė – durys uždarytos, tačiau tik jas atidariusi pamatė, kad butas apvogtas. Ironiška, kad vagys nepasikuklino atidaryti ir geresnių gėrimų bare. Pažymėtina, kad šeima gyvena naujos statybos daugiabučių namų kvartale, o buto durys - šarvuotos.

Savo saugumu turime pasirūpinti patys taip užkirsdami kelią nemaloniems netikėtumams. Šiuo metu jau daug butų ir namų turi taip vadinamas šarvuotas duris, kurios būna skirtingo saugumo lygio. Viena iš opiausių problemų yra naujos statybos butuose, kur nekilnojamo turto bumo metu projekto vystytojai dažniausiai pirko kuo pigesnes duris - gal ir kokybiškas, tačiau ekonomiškiausios komplektacijos, nekreipdami dėmesio į saugumo lygį. Juo blogiau yra tai, kad viso naujos statybos namo butų durys yra vienodos ir su vienodomis spynomis, kas reiškia, kad vagis, žinodamas vieno buto durų ir spynų įveikimo būdus, realiai žino kaip įveikti visas likusias to namo duris. Todėl dažnai pasitaiko, kad vienu kartu apvagiami keli tos pačios laiptinės butai, arba, jei buvo apvogtas vienas, po kelių dienų apvagiami dar keli. Bet kurių šarvuotų durų saugumą galima greitai, ženkliai ir nebrangiai padidinti. Toliau pateikiami patys efektyviausi durų saugumo padidinimo būdai:

1.     Apsaugokite raktus! Pats lengviausias būdas patekti į butą ar namą yra nukopijavus ar pavogus raktus. Nuo nelegalaus kopijavimo neapsaugoto rakto kopiją profesionalus vagis gali pasidaryti vos jį pamatęs. Tai itin aktualu ir jei remonto metu raktus turėjo pašaliniai žmonės (statybininkai, remonto meistrai), taip pat jei šeimoje yra mažų vaikų. Lietuvoje 90% šarvuotų durų parduodamos su dvejomis spynomis, kurių viena su seifinio tipo raktu, o kita skandinaviško tipo su ovaliu cilindru. Seifinio rakto apsaugoti nuo nelegalios kopijos neįmanoma, o cilindrinį – galima. Skandinaviško tipo cilindrai yra vieno išmatavimo, o jų pakeitimas yra itin paprastas. Nuo nelegalių rakto kopijų apsaugoti cilindrai paprastai turi sudėtingo profilio raktus, kurie parduodami sandariai supakuoti, bei turi identifikacinę kortelę, be kurios neįmanoma padaryti rakto kopijos. Cilindrų, su apsaugotais nuo nelegalaus kopijavimo raktais, kainos:

EVVA EPS – 31 – 38 EUR su PVM, priklausomai nuo raktų skaičiaus. 

                              

EVVA 3KS – 101 - 113 EUR su PVM priklausomai nuo cilindro tipo: EVVA 3KS cilindras gali buti ovalus ir apvalus.

Pakeisti ovalų cilindrą paprasta, o norint įdėti apvalų vietoje ovalaus, reiktu kviestis meistrą.

 

2.     Apsaugokite spynų korpusus nuo pragręžimo! Šiuo metu vagys šarvuotas duris dažniausiai įveikia pragręždami spynų korpusus. Tokiu būdu įveikus duris, išorėje nelieka pastebimų įsilaužimo pėdsakų. Pasak teisėsaugos atstovų paprastai planuojant apiplėšimą būstas yra stebimas ir išsiaiškinama kokios durys ir kokios spynos jose yra. Būna atvejų kai ateina žmogus, kuris „suklysta“ ieškodamas kito buto, kartais ateina „agentas“ siūlydamas ką nors nusipirkti, kartais „greitoji pagalba“ ne ten pasibeldžia ir t.t. Galiausiai vagys žino, kokios spynos sumontuotos duryse ir numato, kaip galėtų jas įveikti (kur reikia gręžti). Apsaugoti spynas galima papildomai uždėjus grūdinto plieno plokšteles. Norint dar didesnio saugumo reikėtų rinktis grūdinto manganinio plieno plokšteles DEFENDER 52 ir DEFENDER 85. Gręžiant grūdinto manganinio plieno plokštelę – ji kaista ir grąžtas atšimpa. Pasak pareigūnų, vagis, pradėjęs gręžti spyną ir susidūręs su apsauga, dėl kurios įprastomis priemonėmis jos negali pragręžti, dažniausiai atsisako savo ketinimų. Taip yra todėl, kad pragręžti grūdinto plieno, o ypač grūdinto manganinio plieno apsaugas, reikia visiškai kitokios įrangos ir net ją turint procesas gali užsitęsti papildomai 20 min ir daugiau (grūdinto manganinio plieno plokštėlės atveju) bei keliamo triukšmo lygis yra itin didelis. O koks vagis daugiabutyje triukšmaus tiek laiko, kai kitam butui iveikti užtenka kelių minučių beveik nekeliant triukšmo?! Paskutinius du metus visos Lietuvoje parduodamos seifinės MOTTURA spynos (išskyrus mažąsias ekonominio modelio 40705 ir 40805 spynas) standartiškai komplektuojamos su 2mm grūdinto manganinio plieno apsauga, saugančia nuo pragręžimo pačius svarbiausius spynos taškus. Tačiau net ir tokiai saugiai spynai verta uždėti visą jos korpusą saugančią grūdinto manganinio plieno plokštę – saugumas didėja labai ženkliai. Apsaugų kainos: MOTTURA spynų  grūdinto manganinio plieno apsaugos seifinei ir cilindrinei spynai – 9 – 18 EUR su PVM.

Norint įdėti šias apsaugas į jau esančias duris dažniausiai teks kviestis meistrą.

3. Apsaugokite spynų cilindrus nuo pragręžimo! Kaip jau minėta anksčiau, dauguma Lietuvoje parduodamų šarvuotų durų turi skandinaviško tipo spyną su ovaliu cilindru. Paprastas ir greitas būdas padidinti saugumui – vietoje išorinio apdailinio cilindro žiedo uždėti grūdinto plieno apsaugą Protector 45HRC, dengiančią cilindrą. Apsaugą papildomai vertėtų dėti net ir ant labai gero cilindro, kuris turi apsaugas nuo pragręžimo. Grūdinto plieno apsaugos kaina: tik 14 EUR su PVM. Tokiai apsaugai uždėti teks kviestis meistrą nes apsauga įleidžiama į duris.

4.     Pakeiskite spynų cilindrus į geresnius: sertifikuotus, turinčius pačias moderniausias apsaugas nuo pragręžimo, visrakčio, „bumpingo“, cheminių rugščių poveikio! Rekomenduotume tokių gamintojų produktus kaip: EVVA - vienas seniausių ir didžiausių cilindrų gamintojų Europoje, MOTTURA -  gamina išimtinai tik saugiausius produktus ir niekada nedaro jokių kompromisų saugumui, ISEO – aukštas saugumo lygis už gerą kainą. Kaip taisyklė cilindrus pasikeisti galima pačiam – tą padaryti nėra sudėtinga.

5.     Įdėkite naktinę sklendę, kuri būtų užrakinama būsto šeimininkams esant viduje. Iš išorės jos nesimato, todėl vagys net nežinotų ar naktinė sklendė duryse yra, o jei yra – kurioje vietoje. Tai labai aktualu jei turite mažų vaikų ir negalite būti tikri, kad kažkas nėra pasidaręs vaiko rakto kopijos. Turint rakto kopiją į butą galima patekti tyliai naktį, šeimininkams miegant. Į jau esančias duris montuojamos paprastos, bet efektyvios naktinės sklendės, kurių kaina yra nuo 10 iki 37 EUR su PVM, priklausomai nuo modelio bei gamintojo. Sklendei sumontuoti prireiks meistro pagalbos.

Kadangi kai kuriuos patobulinimus atlikti reikia specialios įrangos ir sugebėjimų, rekomenduojame kreiptis į profesionalius raktininkus, t.y. žmones, užsiimančius raktų kopijų gamyba bei avariniu durų atidarymu. Aukščiau nurodyti patobulinimai ženkliai padidins Jūsų šarvuotų durų saugumą. Suprantama, kad ir pačios durys, jų konstrukcija ir saugumo lygis yra svarbu ir, jei manote, kad Jūsų durys yra nekokybiškos ar morališkai pasenusios – verta investuoti į naujas. Taip pat rekomenduojama būste papildomai įrengti signalizaciją bei apsidrausti – šie dalykai neapsaugos nuo momentinės vagystės, tačiau vagys neturės daug laiko ir įvykus apiplėšimui Jums bus kompensuoti materialiniai nuostoliai. Taip pat rekomenduotina investuoti į seifą. Išsivysčiusiose vakarų šalyse seifas yra beveik visuose namuose. Pagal seifo saugumo lygį norint, kad vagystės atveju draudikai padengtų vertybių praradimo nuostolius, draudimo bendrovės nurodo kokį kiekį pinigų bei kitų vertybių juose galima laikyti. Pas mus gi įprasta sakyti, kad „aš pinigų nelaikau“, arba „aš neturiu ką laikyti seife“. Seifuose paprastai laikomi pinigai, papuošalai, dokumentai, vertybiniai popieriai, brangios nuotraukos, svarbios laikmenos, o išvykstant - nešiojamas kompiuteris. Reikia paminėti, kad pastaruoju metu ir lietuviai vis dažniau investuoja į seifus. Gaila, tačiau dalis jų tai padaro po to, kai patiria didelius nuostolius dėl vagystės. Todėl dar kartą galima pasakyti, kad mes kiekvienas esame atsakingi už savo, savo aplinkinių ir savo turto saugumą. Pasirūpinkime saugumu ir būsime apsaugoti.

Palyginti