Kodėl žmogui turėtų rūpėti rakto saugumo lygiai? Kokį patogumą gali suteikti centrinio (karališko) rakto sistemos? Kodėl išvis apie tai turėtume kalbėti?
Kalbėti verta nes kiekvienas turėtume pasirūpinti savo saugumu. Ir ne tada, kai įvyksta vagystė, o iš ansksto. Pažiūrėkite į savo būsto, biuro raktus. Žmonės dažniausiai net nesusimąsto, kad turbūt 95% jų turimų raktų yra lengvai nukopijuojami – neretai įgudusiam vagiui užtenka juos tik pamatyti. Dažnai net geriausiai įrengtuose ofisuose, net oro uostuose (!!!), kur reikalingas didžiausias saugumas, yra sudėtos šerdelės kainuojančios kelis litus, kurių rakto kopiją galima padaryti eiliniame kioske. O juk biurus valo valytojos, kurios turi visus raktus ir dažnai keičiasi, keičiasi ir darbuotojai. Kiek rakto kopijų kas turi neįmanoma žinoti. Taip pat ir dažnas žmogus savo namų spynose naudoja tokius lengvai kopijuojamus raktus. Jaunos šeimos turi aukles, vaikai nešiojasi raktus ir neaišku, kas juos mato, samdomos namų tvarkytojos. Tačiau žmonės galvoja, kad jokio pavojaus nėra – juk būstas apdraustas. Įvykus vagystei nustemba sužinoję, kad jiems nepriklauso draudimo išmoka nes nėra įsilaužimo požymių - juk durys buvo atrakintos be jokių žymių padarius rakto kopiją.
Taip pat Lietuvoje įprasta matyti žmones besinešiojančius didelį pundą raktų: vienas nuo vartelių, kitas įėjimo durų, trečias nuo darbo, o kadangi biure yra daug durų – reiškia ir raktų daug. Žmonės dažnai nežino, kad gali atrakinti visas duris vienu raktu. Tai yra nors kiekvienos durys turi savo individualų, tik tų durų raktą, kai kurie raktai (taip vadinami Master Key) gali rakinti ne vienas, bet visas duris, kurios yra priskirtos to rakto turėtojui, o kito Master Key rakto savininkas rakins tik būtent jam priskirtas duris ir t.t. T.y. net pastate su tūkstančiais durų kiekvienas vartotojas, kiek jų bebūtų, gali su vienu raktu rakinti bet kokį skaičių durų, kurios jam buvo priskirtos gaminant taip vadinamą Centrinio (Karališkojo) rakto sistemą (Master Key sistemą). Pavyzdžiui: vadybininkas ofise turi raktą, kuris jam leidžia atrakinti įėjimo duris, aukšto, kuriame jis dirba duris, jo kabineto duris bei rakinamo WC duris; valytoja su savo raktu rakina įėjimo duris, aukšto kurį valo ir visų kabinetų, esančių tame aukšte, duris; na o direktorius su savo raktu rakina visas duris. Tai labai patogu ir, tiesa pasakius, Vakaruose naudojama jau keliasdešimt metų ir praktiškai beveik visuose pastatuose nuo privataus namo iki didžiausio ofiso. Aisku ir Lietuvoje tai toli gražu ne naujovė, tačiau vis dar labai retas reiškinys.
Toliau pabandysiu populiariai suskirstyti Lietuvoje paplitusių cilindrų raktus i keletą labiausiai tipinių lygių. Kalbesiu apie raktų saugumą nes net ir cilindrai su nesaugiais raktais gali turėti apsaugas nuo įveikimo pragręžiant, atrakinant visrakčiu. Taciau, kaip taisyklė, tokie neturi apsaugų nuo atrakinimo subtilesniais metodais kaip kad pvz „bumping“ metodas. Suprantama, kad kuo rakto saugumo lygis didesnis – cilindro saugumo lygis irgi beveik visais atvejais būna atitinkamai didesnis. Raktų saugumo lygiai:
I LYGIS. Raktai lengvai kopijuojami praktiškai bet kurioje raktų dirbtuvėje, nes jie nėra skirti saugioms durims ir tai, kad kopija daroma bet kur yra patogu vartotojui. Kai kurie tokio lygio raktai leidžia apjungti cilindrus į centrinio (karališkojo) rakto sistemas.
Privalumai: maža cilindro ir rakto kopijos kaina, kopija daroma bet kur.
Trūkumai: nėra jokios raktų kontrolės, kai kuriais atvejais kopiją galima padaryti vos raktą pamačius.
II LYGIS. Raktai turi juridinę ir technologinę apsaugą nuo kopijavimo. Tai yra raktas pagamintas iš sudėtingo, tik įgaliotiems atstovams platinamo ruošinio (ruošinys – tai iš ko išpjaunamas raktas), kurio neturint, techniškai kopijos padaryti nepavyks. Taip pat nuo nelegalaus kopijavimo tokį raktą saugo patentai (paprastai rekomenduojama, kad galiotų bent artimiausius 10 metų). Rakto kopija atliekama tik pateikus raktą ir identifikacinę kortelę. Tačiau turint tokio rakto ruošinį, kopiją padaryti nėra sudėtinga. Tokio tipo raktai leidžia apjungti cilindrus į pakankamai sudėtingas centrinio (karališko) rakto sistemas su dideliu skaičiumi durų, vartotojų bei raktų savininkų lygių.
Privalumai: ne itin didelė cilindro ir rakto kopijos kaina, kopija daroma atrinktose dirbtuvėse arba pas gamintojo atstovą pateikus raktą ir identifikacinę kortelę. Plačios centrinio rakto sistemų galimybės.
Trūkumai: turint rakto ruošinį technologiškai jo kopiją padaryti nesudėtinga.
III LYGIS. Raktai turi juridinę ir itin aukšto lygio technologinę apsaugą nuo kopijavimo. Tai yra raktas yra pagamintas iš unikalaus rakto ruošinio, kurio neturint techniškai kopijos nepavyks padaryti. Tačiau net ir turint rakto ruošinį atlikti rakto kopiją yra itin sudetinga ir tam reikia brangios įrangos, kurią turi labai reta raktų dirbtuvė. Tap pat nuo nelegalaus kopijavimo tokį raktą saugo patentai (rekomenduojama, kad galiotų bent artimiausius 10 metų). Paprastai tokių raktų kopija daroma arba tik gamykloje, arba gamintojo įgaliotose ir atitinkamą įrangą bei teises turinčiose raktų dirbtuvėse. Tokio tipo raktai leidžia apjungti cilindrus į itin sudėtingas centrinio (karališkojo) rakto sistemas su dideliu skaičiumi durų (pvz. keletu tūkstančių), vartotojų bei raktų savininkų lygių.
Privalumai: itin didelis rakto saugumo nuo nukopijavimo lygis. Kopija daroma tik keliose gamintojo įgaliotose dirbtuvėse arba tik gamykloje pateikus raktą ir identifikacinę kortelę. Itin plačios centrinio rakto sistemų galimybės.
Trūkumai: didelė cilindro ir rakto kopijos kaina.
IV LYGIS. Raktai turi juridinę ir aukščiausio lygio technologinę apsaugą nuo kopijavimo. Kopija daroma tik gamykloje, o kitur nėra jokių technologinių galimybių tai padaryti. Tokio tipo cilindrai / raktai leidžia kurti centrinio (karališko) rakto sistemas keliasdešimčiai tūkstančių durų!!!
Privalumai: absoliutus rakto saugumo nuo nukopijavimo lygis. Kopija daroma tik gamykloje pateikus raktą ir identifikacinę kortelę. Praktiškai neribotos centrinio rakto sistemų galimybės.
Trūkumai: labai didelė cilindro ir rakto kopijos kaina.
Tačiau net ir geriausiai apsaugotas mechaninis cilindras, turintis saugiausius raktus, sukels problemų jei tas raktas bus pamestas ar pavogtas. Tokiu atveju cilindrą, kurį rakino pamestas raktas, iškart reikia keisti. Kitu atveju vagis, radęs tą raktą, nesunkiai pateks į vidų. Šiuo atveju greičiausiai negalios draudimas nes tai bus traktuojama kaip neatsargumo atvejis. O jei tas raktas buvo Master raktas, kuris rakino šimtus durų? Tokiu atveju laukia didelės išlaidos pakeičiant visus cilindrus, kuriuos tas raktas rakino. Vakaruose net egzistuoja tokia draudimo rūšis, kai savininkai draudžiasi nuo to, kad bus pamesti Master raktai ir reiks keisti daug cilindrų. Lietuvoje tiesa neteko apie tokią draudimo rūšį girdėti. Kokia išeitis? Kaip šių galimų problemų išvengti? Atsakymas – elektroninis cilindras ar elektroninė spyna. Tokios spynos ar cilindrai leidžia išvengti visų su mechaniniais raktais susijusių problemų, t.y. pametus elektroninį raktą, jis tiesiog ištrinamas ir sukuriamas naujas raktas. Arba jei pasikeitė poreikiai ir reikia žmogui papildomai suteikti galimybę eiti pro duris, kurių jo Master raktas nerakina, mechaninio rakto atveju jam dažniausiai reiks įsigyti papildomą raktą. Tačiauelektroninio rakto atveju jo esamam raktui bus suteiktas leidimas atrakinti papildomas duris – tą padaryti labai paprasta. Elektroniniai cilindrai / spynos būna skirtingų funkcinių galimybių, pradedant lengvai programuojamomis programavimo kortelės pagalba, kai pridejus programavimo kortelę prie spynos ir po to naują elektroninį raktą, tas raktas tampa tos spynos raktu. Taip su programavimo kortele perėjus per visas spynas, kurias tas raktas turi rakinti suprogramuojamas naujas raktas konkrečiam vartotojui. Sudėtingesnės elektroninės spynos programuojamos kompiuterio pagalba nustatant skirtingus spynos bei elektroninio rakto darbo režimus (pvz spyna automatiškai užsirakina pasibaigus darbo valandoms arba raktas galioja tam tikromis dienomis / valandomis) ir suteikia galimybes matyti kas kur pro kurias duris ėjo. Kai kurios elektroninės spynos (pvz SALTO) leidžia įsigijus paprasčiausią, ją esant norui “išplėsti” iki pačios sudėtingiausios tiesiog nuperkant programinę įrangą. Elektroniniai raktai gali būti kortelė, pakabukas, apyrankė, lipdukas, mobilusis telefonas, laikrodis. Patogu ir tai, kad elektroniniu cilindru ar spyna galima apsaugoti bet kurias jau esamas duris vietoje esamo mechaninio įdedant elektroninį cilindrą arba vietoje esamų rankenų uždedant elektronines. Nereikia jokių laidų. Montavimas paprastas.
Elektroninio cilindro / rakto privalumai: absoliutus rakto kontrolės lygis - nelegaliai nukopijuoti neįmanoma, o informacija aukšto lygio gamintojų sistemų raktuose yra koduojama. Raktas lengvai ištrinamas jį pametus. Rakto kopijos kaina nedidelė. Lengvai programuojama bet kokio lygio centrinio rakto sistema ir ji lengvai modifikuojama, spyna lengvai perprogramuojama į įvairius režimus kaip kad į automatiškai užsirakinantį ir pan. Visiškai neribotos centrinio rakto sistemų galimybės.
Trūkumai: didelė pirminė investicija į elektroninį cilindrą / spyną – tiesa priklausomai nuo vartotojų skaičiaus skaičiuojama, kad tokia sistema atsiperka per 1 – 5 metus.
Visose nuosavo būsto ar biuro įėjimo duryse ir ten, kur reikia saugumo, naudokite spynas su nuo kopijavimo apsaugotais raktais (t.y. pradedant II lygiu pagal mūsų pateiktą skirstymą).
Ten, kur didelis žmonių srautas, yra žmonių kaita – naudokite elektronines spynas / raktus.
Jei šeimoje yra mažų vaikų – naudokite elektronines spynas ar bent jau spynas nekopijuojamais raktais.
Visais atvejais naudinga į vieną centrinio rakto sistemą sistemą apjungti visas duris ar tai būtų kelios nuosavo namo durys ar keli tūkstančiai didelio objekto durų. Kuo objektas didesnis tuo geičiau atsiperka elektroninė sistema.
Baigiant norėčiau pasakyti, kad technologijos spynų srityje tobulėja itin greitai. Tai, kas buvo saugu vos prieš kelis metus, jau dažnai būna pasenę ir lengvai įveikiama vagims. Nuolatos atsiranda naujų, modernių ir saugių sistemų. Spynoms galioja toks dėsnis: jos neįdomios ir neaktualios kol neįvyksta vagystė arba jos nesugenda. Iki to laiko įdomu viskas kita: kokia bus vonia, koks bus veidrodis, kokios užuolaidos, nekalbant apie baldus. Keista atrodytų: juk daugelis baldų panaudojami gana retai, o spynos naudojamos dešimtis kartų kasdien ir arba tas naudojimas saugus, patogus, malonus arba ne. Įvykus vagystei paprastai spynų tema tampa aktualiausia. Todėl linkėčiau, kad spynų tema būtų tiesiog kažkiek įdomi nuo pat pradžių, bet niekada netaptų aktualiausia.
Andrius Pikelis
UAB Dremler