EN 179 ir EN 1125 standartai. Kuo jie skiriasi?

Nedidelio srauto žmonių evakuacijos sistemos

Pastatuose, kuriuose vienu metu būna nedidelis žmonių srautas, nėra pašalinių asmenų judėjimo, o viduje esantys žmonės žino evakuacinio išėjimo veikimo principą,  naudojama evakuacinė spyna su rankenomis. Šios spynos turi atitikti ES normos  EN 179 reikalavimus. Evakuacinės spynos turi turėti CE ženklą, sertifikatą, kuris nurodo, pagal kurį standartą pagaminta spyna.  Spynos atrakinimas negali būti priešingas evakuacinio išėjimo krypčiai, t.y. po rankenos nulenkimo žemyn durys turi atsidaryti lengvai, be jokio pasipriešininmo į lauko pusę, išvengiant didžiulių žmonių spūsčių.

Architektai ir projektuotojai turėtų atkreipti dėmesį į naujus keliamus reikalavimus rankenoms, t.y. minimalus rankenos ilgis - 120 mm, storis - 18 mm, atstumas tarp durų ir rankenos - 30 mm,  rankenos laisvasis galas būtinai turi būti užlenktas, nukreiptas į durų plokštumą tam, kad atsitiktinai neužsikabintų žmonių rūbai.

Duryse galima naudoti tiktai tarpusavyje suderintas dalis, t.y. visos evakuacinio komplekto sudedamosios turi būti sertifikuotos kaip komplektas.  Sertifikato turėtojas-gamintojas visada yra atsakingas už sertifikavimą ir žymėjimą pagal EN 179 reikalavimus, o tiekėjas, išrašydamas atitikties deklaraciją sertifikato pagrindu,  yra atsakingas už teisingą evakuacinės sistemos komplektaciją, kuri patiekiama durų gamintojui ar pardavėjui. Gamintojas gali montuoti tik sertifikuotuotus  evakuacinius komplektus, o ne atskiras, nors ir sertifikuotas sudedamąsias dalis.

 

 EN179

 

Sistemos dideliems žmonių srautams

Aptarsime evakuacinę sistemą pagal EN 1125. Ji naudojama visuomeniniuose pastatuose, kuriuose yra daugiau nei 150 žmonių, visiškai nežinančių evakuacinių durų ir juose įmontuotų sistemų veikimo, kuriuose vyksta nuolatinis judėjimas.  Vietoj rankenų naudojamas nulenkiamas arba spaudžiamas strypas (skersinė svirtis), kuris prisisuka prie durų plokštumos iš vidinės pusės. Nuspaudus strypą bet kurioje jo vietoje (naudojant 80N ir 220N jėgą), užrakintos durys lengvai atsirakina ir atsidaro. Horizontalaus strypo ilgis turi būti ne trumpesnis kaip 60 proc. durų pločio.  Maksimalus vienvėrių durų plotis – 1300 mm, o aukštis – 2500 mm. Didesni durų gabaritai standartuose nenumatyti, o evakuacinės sistemos didesnėms durims nepritaikytos. Atskirais atvejais, norint išspręsti šią problemą, naudojama papildoma furnitūra.

 

Antipanikas

Palyginti